Rząd zapowiada prace na niezelektryfikowanych liniach kolejowych Opolszczyzny. Inwestycje na trasach do Nysy i Kluczborka nie obejmą jednak budowy sieci trakcyjnej. Na razie nie ma na to zagwarantowanych środków finansowych.
W listopadzie informowaliśmy na naszych łamach
o zapowiedziach przebudowy dwóch ważnych korytarzy na Opolszczyźnie. – Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowych Opole – Nysa i Opole – Kluczbork jest przesądzona – mówił Robert Węgrzyn, członek Zarządu Województwa Opolskiego, cytowany przez portal nysainfo.pl. PKP PLK potwierdziły wówczas zamiar przeprowadzenia robót na odcinku do Nysy, jednak przynajmniej na razie bez jej elektryfikacji.
Będzie remont ciągu Opole – Jełowa – Kluczbork
Teraz wiemy już, że sieć trakcyjna nie zawiśnie na razie również nad drugą ze wskazanych tras – do Kluczborka. – Spółka PKP PLK w 2026 r. planuje przeprowadzenie prac remontowych na odcinku linii kolejowej nr 301 Opole – Jełowa, na linii nr 293 Jełowa – Kluczbork oraz na linii nr 287 Opole Zachodnie – Nysa. Ich celem jest przywrócenie parametrów technicznych dla pociągów pasażerskich i towarowych, podniesienie prędkości, zwiększenie nacisków na oś, remont obiektów inżynierskich oraz zwiększenie przepustowości – mówi Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Po ich zakończeniu pociągi pasażerskie mają móc kursować według cyklicznego rozkładu jazdy (z równymi odstępami pomiędzy kolejnymi kursami). Na trasach pojadą też dłuższe składy towarowe: 600-metrowe do Jełowej i Kluczborka oraz 750-metrowe do Nysy. To o tyle istotne, że linia nr 287 jest elementem korytarza wywozowego kruszyw z Kotliny Kłodzkiej. – Po finalizacji robót utrzymaniowych i inwestycyjnych możliwe będzie rozpoczęcie w ramach innego zadania prac analitycznych i projektowych związanych z elektryfikacją tych linii – stwierdza nasza rozmówczyni. Aktualnie przygotowywane przedsięwzięcia nie obejmują zatem budowy sieci trakcyjnej.
Ministerstwo przekonuje o konieczności racjonalizacji wydatków
MI zapewnia, że PLK pozostaje w kontakcie z samorządem wojewódzkim w sprawie takich analiz i ich finansowania. Same prace elektryfikacyjne w odniesieniu do wszystkich trzech opisywanych linii zostały co prawda ujęte w Krajowym Programie Kolejowym do roku 2030 z perspektywą do roku 2032, ale jedynie na liście rezerwowej. – Obecna lista projektów KPK wyczerpuje dostępną alokację, dlatego nie jest możliwa realizacja wspomnianych inwestycji w ramach dostępnych źródeł finansowania – tłumaczy przedstawicielka resortu.
Przypomina ona, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 powstała dokumentacja projektowa dotycząca modernizacji i elektryfikacji trasy Opole – Jełowa – Kluczbork. – W ramach programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego nie ujął natomiast środków na linie nr 293 i 301. Stąd też na liście KPK projekty dotyczące tych linii mogły zostać ujęte jedynie na liście rezerwowej. Projekty te mają charakter regionalny, w związku z tym ich dalsza realizacja jest uzależniona od decyzji samorządu – usłyszeliśmy.
Anna Szumańska podkreśliła także, że działania zarządcy infrastruktury mają być ukierunkowane na osiąganie optymalnych parametrów linii przy racjonalnym wydatkowaniu środków publicznych. Przypomnijmy, że Polskie Linie Kolejowe prowadzą podobne prace także na tzw. Magistrali Podsudeckiej Katowice – Legnica łączącej województwa śląskie, opolskie i dolnośląskie. Także tam
pociągi mają istotnie przyspieszyć dzięki rozszerzonym robotom utrzymaniowym bez dużych modernizacji.